ABD’den Ukrayna’ya tank desteği

SON DAKİKA HABERİ: ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya 31 adet M1 Abrams tankı göndereceğini açıkladı.

Son dakika haberi! ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile Ukrayna’ya sağlanacak askeri desteği görüştü.

Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Biden, Ukrayna’ya 31 adet M1 Abrams tankı göndereceklerini duyurdu. Abramsların “dünyanın en yetenekli tankları” olduğunu belirten Biden, 31 Abrams tankının Ukrayna’nın stratejik hedeflerine ulaşma kapasitesini artıracağını söyledi. ABD’nin Ukraynalı birlikleri en kısa sürede eğitecekleri bilgisini de paylaşan Biden, tanklar için yedek parça ve bakım desteği verileceğini de kaydetti.

DÜNYADAKİ EN İYİ TANKLAR Abrams’ın “dünyadaki en iyi tanklar” olduğunu söyleyen ABD’li yetkililer, bu tanklar sayesinde Ukraynalıların sahada manevra kabiliyetlerinin gelişeceğine ve tankların uzun vadede Ukraynalılar için kritik öneme sahip olacağına işaret etti. Yetkililer, ABD’nin, Ukrayna askerleri için tankların nasıl kullanılacağına, bakım ve idamesine dair kapsamlı bir eğitim programı hazırlayacaklarını dile getirerek, söz konusu teminatın bu nedenle zaman alabileceğini ifade etti. Ukraynalı askerlerin Ukrayna dışında bir yerde eğitileceğini kaydeden yetkililer, eğitimin nerede yapılacağına dair bilgi paylaşmadı. Yetkililer, Abrams tanklarının Ukrayna’ya, geçen hafta duyurulan ABD’nin ordu envanterinden 2,5 milyar dolarlık ek askeri yardım paketi kapsamında verileceğini belirterek, bu paketin muhtelif türlerde 500’den fazla zırhlı araç ile hava savunma ve top mermisi gibi çeşitli teçhizatlar içerdiğini aktardı.

Related Posts

Bir cevap yazın