Alman hükümeti Ukrayna’ya Leopard tanklarının teslimatını onayladı

SON DAKİKA HABERİ : Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’ya Leopard tankları gönderileceğini açıkladı. Almanya, üçüncü ülkelerin ellerindeki Leopard 2 tanklarının da Ukrayna’ya gönderilmesine izin verdi.

Son dakika haberi! Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin, Ukrayna’ya verdiği askeri desteği daha da güçlendireceğini ve Leopard 2 ana muharebe tankları sağlamaya karar verdiklerini açıkladı. Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit tarafından yapılan yazılı açıklamada, Scholz’un bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında söz konusu kararı duyurduğu ve “Bu karar, Ukrayna’yı elimizden gelen en iyi şekilde destekleme yönündeki bilinen çizgimizi takip etmektedir. Uluslararası alanda yakın bir koordinasyon ve uyum içerisinde hareket ediyoruz.” dediği aktarıldı. Açıklamada kararın, Almanya’nın en yakın Avrupalı ve uluslararası ortaklarıyla gerçekleştirilen yoğun istişarelerin bir sonucu olduğu vurgulandı. Karardaki amacın, Ukrayna için Leopard 2 tanklarıyla iki tank taburunu hızla bir araya getirmek olduğu ifade edilerek ilk adımda Almanya’nın silahlı kuvvetler envanterinden 14 adet Leopard 2 A6 tankından oluşan bir bölük sağlayacağı belirtildi. Diğer Avrupalı ortakların da Ukrayna’ya Leopard-2 tanklarını verecekleri aktarılan açıklamada, Ukraynalı askerlerin Leopard tanklarıyla ilgili eğitiminin Almanya’da hızlı bir şekilde başlayacağı kaydedildi. Ukrayna’ya destek paketinin, eğitimin yanı sıra lojistik, mühimmat ve sistemlerin bakımını da içereceği ifade edildi. Almanya’nın, Leopard-2 tanklarını envanterlerinden Ukrayna’ya hızlı bir şekilde teslim etmek isteyen ülkelere, bunların sevkiyatı için onay vereceği belirtildi.

ALMANYA ÜZERİNDEKİ BASKI ARTMIŞTI

Ukrayna’nın Rusya’ya karşı ağır silahlar tedarik etmesi konusunda Almanya üzerindeki baskı geçtiğimiz günlerde artmıştı. Alman yapımı Leopard 2 ana muharebe tankları, Ukrayna’ya destek tartışmalarının odak noktası haline gelmişti. Almanya, ayrıca  Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna’nın yanı sıra Polonya gibi bazı NATO müttefikleri tarafından Kiev’e Leopard 2 tankları tedarik edilmesine izin verilmesi konusunda da yoğun bir baskı altında idi. Alman hükümeti, aylarca tankları tedarik etmekten veya diğer NATO ülkelerinin bunu yapmasına izin vermekten kaçınmıştı.

İNGİLTERE VE POLONYA’DAN AÇIKLAMA

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Almanya’nın Leopard-2 tanklarının Ukrayna’ya gönderilmesine yönelik onayına ilişkin, “Birlikte, Ukrayna’nın bu savaşı kazanması ve kalıcı barışın sağlanması için çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. NATO müttefikleri ve dostlarının Ukrayna’ya muharebe tankları göndermesi doğru bir karardı.” dedi. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ise, “Teşekkürler Olaf Scholz. Ukrayna’ya Leopard’ları gönderme kararı Rusya’yı durdurmak için büyük bir adım.” yorumunu yaptı. 

LEOPARD 2 TANKLARI HAKKINDA 60 ton ağırlığında, yaklaşık 10 metre uzunluğunda olan Leopard 2, dünyanın en iyi muharebe tanklarından biri olarak kabul edilirken, Alman yapımı tanklar, Ukrayna’ya destek tartışmasının odak noktası haline geldi. Afganistan ve Suriye’de kullanılan Leopard tanklarının yaklaşık üçte ikisi hala Avrupa’da bulunuyor. Leopard 2’nin bakım ve onarımının diğer tanklara göre kolay olduğu ifade ediliyor.

En başarılı modern tasarıma sahip olan Leopard 2, Batı Almanya’da üretildiği 1979’dan beri hem ülke içinde hem de dışındaki birçok silahlı kuvvetin hizmetinde sayısız modernizasyondan geçti. UKRAYNA 100 TANKA İHTİYAÇ DUYUYOR

Leopard 2 tanklarının Ukrayna’daki savaşta önemli bir etkiye sahip olması için yaklaşık 100 tanka ihtiyaç duyuluyor. Bunun için Avrupa ülkeleri tarafından Ukrayna’ya tedarik edilmek üzere bir tank havuzu oluşturulması gerekiyor. Dünya çapında 20 ülke, Almanya’da üretilen modern Leopard 2 tanklarına sahip. Satış sözleşmesine göre, Ukrayna’ya herhangi bir Leopard tank teslimatı için hangi ülke olursa olsun Alman hükümetinden onay alması gerekiyor Rusya-Ukrayna savaşının ardından silah alımlarını ve askeri hazırlıklarını agresif bir şekilde artıran Avrupa ülkeleri, böylelikle Ukrayna’ya Rusya’ya karşı direnişinde yardımcı olmayı amaçlıyor. Avrupa Savunma Ajansı’na göre, kıtanın askeri harcamaları, 2021’de önceki yıla göre yüzde 6 artışla 231 milyar dolara yükselerek art arda 7 yıl artış kaydetti.

HANGİ ÜLKEDE KAÇ TANE LEOPARD TANKI BULUNUYOR? Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) verilerine göre, Almanya Silahlı Kuvvetleri Bundeswehr, bazı eski Leopard tanklarını (Leopard 1 ve2A4 tipi) emekliye ayırdı ve bazılarını da başka ülkelere gönderdi. Bundeswehr’de yeni modellerden yaklaşık 320 adet bulunuyor. Danimarka ordusu 15’i 2A7V tipi olmak üzere 44 tane, henüz NATO üyesi olmayan Finlandiya da 200 civarında Leopard 2 tankına sahip. Yunanistan silahlı kuvvetlerinin hizmetinde 170 2A4 tipi eski Leopard tanklarından 183 adet, 2A6HEL tipinden ise 170 adet bulunuyor Hollanda’nın Almanya’dan kiraladığı 18 adet 2A6 tipi Leopard tankı, Aşağı Saksonya’daki Bergen-Hohne’de konuşlanıyor. Norveç, 2001 yılında Hollanda’dan 52 adet kullanılmış Leopard 2A4 satın aldı. Bunlardan 16’sı yedek parça olarak kullanılıyor. Polonya, 2A4 ve 2A5 versiyonlarında ve modernize edilmiş PL versiyonunda 247 Leopard ana muharebe tankına sahip bulunuyor. Portekiz silahlı kuvvetlerinin hizmetinde 37 Leopard 2A6 tip Leopard tankı yer alırken, İsveç’in 120’den fazla Leopard tankına sahip olduğu biliniyor. Slovakya’da 1 Leopard tankı bulunuyor. 2023’ün sonuna kadar da 14 yeni siparişin teslim alınması bekleniyor. İspanya, 108’i eski 2A4 tipi olmak üzere toplamda 327 tanka sahip. 1 Leopard tankı bulunan Çekya, 13 sipariş verdi. 12 Leopard tankı olan Macaristan’ın, bu yıl 44 yeni Leopard 2A7 tankı teslim alması bekleniyor. IISS rakamlarına göre, Türkiye’de ise 316 Leopard tankı bulunuyor. Bu arada, Leopard tankına sahip olmayan ülkeler arasında Arnavutluk, Belçika, Bulgaristan, Estonya, Fransa, İzlanda, İtalya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Karadağ, Kuzey Makedonya, Romanya, Slovenya, İngiltere ve Güney Kıbrıs yer alıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın