Üniversitelerde son durum: Üniversiteler açılacak mı, ne zaman açılacak? YÖK Başkanı'ndan hibrit eğitim açıklaması

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Guest
Üniversitelerde son durum: Üniversiteler açılacak mı, ne zaman açılacak? YÖK Başkanı'ndan hibrit eğitim açıklaması

Üniversitelerde hibrit eğitim döneminin nisan ayından itibaren başlayacağını belirten YÖK Başkanı Özvar açıklamalarda bulundu. Özvar'ın açıklamaları sonrasında öğrenciler, 'Üniversiteler açılacak mı, ne zaman açılacak?' sorularına yanıt aramaya başladı. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 günü meydana gelen ve 10 ilimizi doğrudan etkileyen depremler ardından alınan kararlardan biri de üniversitelerde yüz yüze eğitime bir süre ara verilmesi olmuştu. Peki, üniversitelerde son durum ne? Üniversiteler ne zaman açılacak?

wurhm-q2yUeTLt-3zy5GkA.jpg

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, 2022-2023 akademik yılı bahar dönemine ilişkin açıklamada bulundu. Nisan ayında üniversitelerin durumunu yeniden gözden geçireceklerini bildiren Özvar, hibrit eğitim ihtimalini dile getirdi.
e3J9O3bMu0Se3L4Hnn-bWg.jpg

Uzaktan eğitim kararını hatırlatan Özvar; "Kahramanmaraş merkezli depremin etkileri, depremden etkilenen vatandaşlarımızın ile öğrencilerimizin barınma durumları gibi birçok faktörü bir arada değerlendirerek 2022-2023 akademik yılı bahar döneminin uzaktan eğitimle tamamlanmasının uygun olacağına karar verilmişti.
G3CM-7aQN0ijmoBJjzgibQ.jpg

Bütün çabamız normalleşmenin en kısa zamanda tamamlanmasınadır. Ön lisans, lisans ve lisans üstünde bahar dönemi ile sınırlı olmak kaydıyla bazı kararlar alındı. Bu kararları alırken uzman ve bilim insanlarımızla, STK'larla gerekli değerlendirmelerde bulunduk. Alınan kararlar nisan ayı başında yeniden gözden geçirilecek. Hibrit öğretim seçeneği de değerlendirilecek(Depremden etkilenen öğrenciler) Uygulamalı programlarda birinci derece yakınlarının ikamet ettiği ildeki üniversitelerde özel öğrenci olabilecek." ifadelerini kullandı.
2pl-MXYaFUSjYyF9SjtlkA.jpg

Karma öğrenme, hibrit öğrenme, karışık öğrenme olarak da bilinen harmanlanmış öğrenme en sade tanımıyla geleneksel eğitim metodunun çevrimiçi (online) eğitim materyalleriyle zenginleştirilmesi yani harmanlanması olarak tanımlanmaktadır.
 
Üst