Deprem bölgesinde okullar ne zaman, hangi tarihte açılacak? 10 ilde okullar üç kategoride açılacak

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Guest
Deprem bölgesinde okullar ne zaman, hangi tarihte açılacak? 10 ilde okullar üç kategoride açılacak

Deprem bölgesi dışında kalan 71 ilde okullar 20 Şubat Pazartesi günü açıldı. Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıcı sonuçlara neden olduğu Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Osmaniye ve Adana'da ise okullara verilen ara ise devam ediyor. Bu illerde bulunan vatandaşlar alınacak kararı merak ediyordu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem bölgesindeki okullara ilişkin soru işaretlerini giderdi. Yapılan açıklamaya göre, 10 ilde okullar üç kategoride açılacak. Peki, deprem bölgesindeki okullar ne zaman açılacak?

TpVFiVOz2ECYOG1HsO9Gsg.jpg

20 Ocak’ta başlayan yarıyıl tatilinin sona ereceği 6 Şubat günü yaşanan Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle 71 ilde eğitime 2 hafta ara verilmişti. Deprem bölgesidışındaki 71 ilde 20 Şubat 2023 tarihinde yeniden ders başı yapıldı. Afet bölgesinde bulunan öğrenciler ve veliler, MEB'in (Milli Eğitim Bakanlığı) Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Osmaniye ve Adana için verdiği kararı araştırıyor.
uv_vnbCZDU2tI7BeH5wkIg.jpg

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer depremin etkilediği illerde eğitim sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamaya göre, 10 ilde okullar üç kategoride açılacak.
MktC3eMPSUKxLvk2_rDItw.jpg

Özer, Adana, Kilis, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da eğitim ve öğretime 1 Mart'ta başlanacağını, eğitim ve öğretime verilen arayı Gaziantep ve Osmaniye'de 13 Mart'a, Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş ve Hatay'da ise 27 Mart'a kadar uzattıklarını bildirdi.
l1nv-dr2KEuLX832g1voaQ.jpg

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle 10 ilden diğer illerdeki okullara nakil olan öğrencilerin de devamsızlıkla ilgili hükümlerden muaf tutulmasına karar verdiklerini açıkladı.
gKFAhg7zYEOL8-b6zJCVsg.jpg

Özer, deprem bölgesindeki illerde kayıtlı öğrencilerin istemeleri halinde "yerleşim yeri adresine bakılmaksızın" ve "hiçbir şart aranmadan" Türkiye'nin her yerinde eş değer okul türüne nakillerinin yapılmasıyla ilgili sürecin devam ettiğini belirterek, "Bu kapsamda şu ana kadar 35 bin 24 öğrencimiz, diğer illere nakillerini aldırdı." dedi.Bakan Özer, "Deprem bölgesinde öğrenim gören öğrencilerin 2022-2023 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminde devamsızlıkla ilgili hükümlerden muaf tutulacağını açıklamıştık. Deprem felaketi nedeniyle 10 ilden diğer illere nakil olan öğrencilerimizin de devamsızlık ile ilgili hükümlerden muaf tutulmasına karar verdik. " diye konuştu.
 
Üst