Enflasyon ne kadar, yüzde kaç oldu? Ekonomistlerin beklentisi neydi? (2023 TÜİK şubat ayı enflasyonu)

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Guest
Enflasyon ne kadar, yüzde kaç oldu? Ekonomistlerin beklentisi neydi? (2023 TÜİK şubat ayı enflasyonu)

Şubat ayı enflasyon verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklama sonrasında şubat ayı TÜFE rakamları belirlendi. Peki, enflasyon verileri ne kadar, yüzde kaç oldu? Ekonomistlerin enflasyon beklentisi ne yöndeydi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından şubat ayı enflasyon verileri açıklandı. Şubat ayında enflasyonun aylık ve yıllık oranlarda yüzde kaç olduğu, hem ev sahiplerini hem de kiracıları yakından ilgilendiriyor. Peki, enflasyon verileri ne kadar, yüzde kaç oldu? Ekonomistlerin enflasyon beklentisi ne yöndeydi? ŞUBAT AYI ENFLASYONU NE KADAR, YÜZDE KAÇ? Şubat ayı enflasyon verileri, TÜİK tarafından açıklandı. TÜFE'deki değişim 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 3,15, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 10,00, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,18 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 71,83 olarak gerçekleşti.
f3MYEnNYj0KMaEETvPcPiA.jpg
ENFLASYON BEKLENTİSİ NE YÖNDEYDİ? TÜİK tarafından 3 Mart Cuma günü açıklanacak şubat ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 17 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Ankete göre, ekonomistlerin şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 3,52 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin şubat ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 1,70 ve en yüksek yüzde 5,10 aralığında yer aldı. Ekonomistlerin şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 3,52) göre bir önceki ay yüzde 57,68 olan yıllık enflasyonun yüzde 55,74'e gerileyeceği hesaplanıyor. Öte yandan, ekonomistlerin 2023 sonu enflasyon beklentisi yüzde 51,57 düzeyinde oluştu. Tüketici Fiyat Endeksi, ocakta bir önceki aya göre yüzde 6,65 artış göstermişti.
 
Üst