EYT hakkı kazananlar ilk maaşlarını ne zaman alacak? Bakan Bilgin'den ilk maaş açıklaması

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Guest
EYT hakkı kazananlar ilk maaşlarını ne zaman alacak? Bakan Bilgin'den ilk maaş açıklaması

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin yasalaşması ardından birçok soru gündeme geldi. Merak edilen konulardan biri de ilk maaşların ödeneceği tarih oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ilk maaşların yatacağı tarihi açıkladı. Peki, EYT'de ilk maaşlar ne zaman yatacak?

ceG9H5nJq0CamrS5jWD3Cw.jpg

EYT'de ilk maaşların yatacağı tarih, milyonlarca vatandaşa emeklilik yolu açan EYT düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle beraber sorgulanmaya başladı. Mart ayında hak sahipleri, emeklilik başvurusunda bulunabilecek. Peki, EYT'de ilk maaşlar ne zaman yatacak?
PQEJ1bTndE6nCMRfKeCbYQ.jpg

EYT düzenlemesinin yasalaşması ve yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte başvuru süreci bugün itibariyle başladı.
a-4XiwyLs0C7Bg5NnnbKww.jpg

İlk etapta yaklaşık 2 milyon 250 bin kişinin emekli olmasını sağlayacak düzenlemenin çıkmasının ardından başvuru yapılmasıyla birlikte maaş hakkı da kazanılmış olacak. BAŞVURU SAYFASI İÇİN TIKLAYIN
_AFMV6qHtkiTE_zYeFK1eQ.jpg

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), normal yıllarda emekli aylığı başvurularını iki hafta içinde sonuçlandırıyor. Aynı anda yüz binlerce EYT’linin emeklilik başvurusunda bulunacak olması nedeniyle bu yıl incelemelerin zaman alması, bu nedenle ilk aylık ödemesinde gecikmeler yaşanması muhtemel görünüyor. Bununla birlikte, ilk aylık ödemesi ne zaman yapılırsa yapılsın 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere toplu ödeme yapılacak. Hak kaybı olmayacak.Buna göre; mart ayında dilekçe veren EYT’liler, nisan ayında ilk maaşlarını almaya başlayacak.
B5Doace5QU-tg_WlvCjFPw.jpg

Başvurularla ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Panik olmanıza gerek yok. Resmi Gazete'de yayımlanması sonrası e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilir. Nisanda ilk maaş alınacak. Bütçeye ek yük getirmesi konusunda endişemiz yok." dedi.
5tAenjxN8EW80AhDUcqIFw.jpg

Kanuna göre, emeklilere Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda 1.100 TL bayram ikramiyesi ödemesi yapılıyor. Bu yıl Ramazan Bayramı 21 nisan gününe denk geldiği için, mart ayında emeklilik dilekçesi verenler, nisan ayında 1.100 lira bayram ikramiyesinden de yararlanabilecekler.
HLhq565RZU6O2yZ6-RxepA.jpg

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için aylık ödemelerinin günleri emeklilik tahsis numarasına göre belirleniyor. Tahsis numarasının son rakamı maaş gününü belirliyor. SSK emeklilerinin maaş günleri tabloda görünüyor.
8aff0md3B0yklwzoKA6d9g.jpg

Bağ-Kur emeklileri için aylık ödeme tarihleri tabloda görünüyor.
 
Üst