SGK binalarında EYT yoğunluğu

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Guest
SGK binalarında EYT yoğunluğu

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından ülke genelinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binaları önünde yoğunluk oluştu.

ZVeQ_YVFi0eJd0Wsnt2rXg.jpg

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT)'yle ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi sonrasında vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren ilçelerdeki SGK binalarına gelmeye başladı.
Z6WC-hf0IEqFBGsovCz4XA.jpg

EYT düzenlemesinden faydalanarak emeklilik hakkını kullanmak isteyen vatandaşlar, Ataşehir, Şişli, Esenyurt ve Fatih Unkapanı SGK binaları önünde uzun kuyruk oluşturdu.
gTtCmEfO1UOBK9Vn9CBbtA.jpg

6 Şubat'taki depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş'taki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binası önünde de yoğunluk oluştu.
ElbSVYRmDkik4hNGGaEgXg.jpg

Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 ve öncesi olanlar, EYT düzenlemesi ile emeklilik hakkı kazanabilecek."Prim ödeme gün sayısı" ve "sigortalılık süresi" şartları değişmedi. "Yaş şartı" kaldırıldı. Prim gün şartı, kadın ve erkekler için 5000 ile 5975 arasında değişiyor. Erkekler için 25 yıl, kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresi şartı devam ediyor.
mREt4a--Ck6iN_lTpEqoSA.jpg

EYT düzenlemesi ile ilk etapta 2 milyon 285 bin kişi hemen emekli olabilecek. Bunların 1,7 milyonu işçi, 89 bini esnaf ve 496 bini memur. Prim günü ve sigortalılık süresi şartını tamamlayarak emekli olabileceklerin sayısı ise toplam 4,8 milyon kişi.
tHczbXWG6kiUyQlmB5d3MA.jpg

EYT düzenlemesinden yararlanarak emekli olacak kişilerin işten ayrılma süreci, mevcut uygulamadaki gibi devam edecek.Son olarak SSK kapsamında çalışan sigortalıların, emekli maaşı bağlanmadan önce çalıştığı işten ayrılması gerekiyor.Bağ-Kur kapsamında çalışılanlar, aylığı kesilmeden ve herhangi bir prim ödemesi yapmadan faaliyetini devam ettirebilir.Halen görevde olan memurların görevlerinden ilişiklerinin kesilmesi gerekiyor.
hKtTJz9f9ECTj-__D1EFRA.jpg

e-Devlet'te başvurular için düzenleme yapıldı. Emekli olmak isteyenler arama çubuğuna EYT yazıldığında doğrudan başvuru ekranına yönlendirilecek . Başvurular için işten ayrılma belgesi sunma şartı da aranmayacak .
qrh-V3imOUuWfdjDIZqKDA.jpg

eLdvqwM7OkCqG3LsWRe01g.jpg

m_W9ey6r20qJT4Z_d_eLkg.jpg

9XGi2O232UaGnPob5KNESQ.jpg

djsO5O6-_kaZe3xTT2_FmA.jpg

1ifufq5FlkuavQ6k1ubQvQ.jpg

-aZiAid-MUSviB9z1UD1gA.jpg

9J_FCMGaOEqY7i8JwjyKVg.jpg

mVv44wqAmEOkSgKEUL0EeQ.jpg

fTh4Wdya_EGXLpG6J1g-BA.jpg

JlN8MC32f0So3mIp7bV16g.jpg

yoj31puiF0eDIHD0umdcYQ.jpg

7eL0qc-7K02Yh2LpNdQX4Q.jpg
 
Üst