Twitter normale döndü | Twitter'a neden erişim sağlanamadı, sorun nasıl çözüldü?

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Guest
Twitter normale döndü | Twitter'a neden erişim sağlanamadı, sorun nasıl çözüldü?

Twitter, Instagram ve TikTok'ta akşam saatlerinde erişim sorunu yaşandı. Birçok kullanıcı Twitter'da yavaşlık olduğunu ve uygulamaya girmekte sıkıntı yaşadığını dile getirdi. Saatler sonra Twitter normale döndü. Peki Twitter, Instagram ve TikTok çöktü mü, neden girilemedi? İşte Twitter ve sosyal medya uygulamalarına erişimde yaşananlar...

zQPRiUjRG0iv05snZnf-LA.jpg

Twitter, Instagram ve TikTok'ta akşam saatlerinde erişim sıkıntısı yaşandı. Birçok kullanıcı Twitter’da yavaşlık olduğunu ve uygulamaya giriş yapamadığını dile getidi.
0pDuKUotkE26cK9SAcGouQ.jpg

Netblocks, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Yeniden düzenleme, yetkililerin 'Twitter'a içerik kaldırma ve dezenformasyon konusundaki yükümlülüklerini hatırlatmak' için Twitter ile yaptığı toplantının ardından geldi" dedi.
KhilSSoSuEGyzFB_SQf0_w.jpg

Ulaştırma Bakanlığı, Twitter yetkilileri ile bir toplantı dün bir toplantı gerçekleştirmişti. Toplantıda Toplumu panik ve kaosa sevk edilebilecek dezenformasyonlara karşı Twitter'ın sorumluluklarına işaret edildi.
t2VzkiZQnEyOiFJkj_XbJg.jpg

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Twitter Küresel Hükümet İlişkileri Başkanı John Hodges ve Twitter Türkiye'den Sorumlu Kamu Politikaları Driektörü Ronan Costello ile bir toplantı gerçekleştirdiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:
angziN6tpkmuKYZFzZmPLA.jpg

"Bu yıkıcı afet sürecinde, Twitter'ın ülkemize sorumluluklarını hatırlattık. Taleplerimiz net: Dezenformasyon ve yanlış ihbarlar konusunda güçlü işbirliği, sahte hesaplara yönelik özellikle bu deprem sürecinde hızlı tepki, kendisini savunamayacak durumda olan kişilerin görüntü ve yorumları hakkında hassasiyet."
m8JxEC7KhUyFxY16v3O5Mw.jpg

Diğer taraftan, videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda, Twitter üzerinden yürütülen dezenformasyonların yanı sıra gerçek dışı ihbarlar ve yardım kampanyalarına karşı atılabilecek adımlar ele alındı.
T3K5terOikKHZJj_1EP4PQ.jpg

Twitter yönetimine, toplumu panik ve kaosa sevk edebilecek dezenformasyonlara karşı sorumlulukları olduğu hatırlatıldı.
X5woytbAdkCuDhqoadi4Zg.jpg

Ayrıca, sosyal medyadaki dezenformasyonların önlenmesine yönelik aktif işbirliği başta olmak üzere İnternet Ortamında İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun kapsamındaki yükümlülüklerine dikkat çekildi.
eQ_bmYInEEiufWJ9MiQLYQ.jpg

Twitter yöneticileri görüşmede, dezenformasyonla mücadele konusunda Türkiye ile daha fazla işbirliği içerisinde olma taahhüdü verdi. Gerçek dışı ihbar ve yalan haberleri önleme ile sahte hesaplar hakkında hızlı işlem yapma noktasında tam bir işbirliği içerisinde olmayı kabul etti. Twitter'ın dezenformasyonla mücadele konusunda tam işbirliği sözü vermesi sonrası Twitter'a erişim sorunu ortadan kalktı. 9,5 saat sonra gece saatlerinde Twitter normale döndü.
vRgl5Am7PkCnoWwG-1-hsg.jpg

Twitter'ın sahibi Elon Musk da erişim sorunu sonrası açıklama yapmıştı. Açıklamada “Daha fazla bilgi edinmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullanan Musk, daha fazla detay vermemişti.
ACVIZTHzWUGI76ScffYYFw.jpg

Musk gece saatlerinde yaptığı paylaşımda ise "Twitter, Türk hükümeti tarafından erişimin kısa süre içinde yeniden etkinleştirileceği konusunda bilgilendirildi" ifadesini kullandı.
bsyEZof0DE6XEKfejs4Xdg.jpg

Bant genişliği bir web sitesinin kapasitesini ifade eder. Bant genişliği ne kadar fazlaysa, kullanıcıların bir siteye girmesi o kadar kolay olur. Bu yüzden her web sitesinin kendine ait bir erişim hızı vardır çünkü bant genişliği, her siteye göre değişir. Ancak bant daraltma bu kapasitenin düşmesini ve kullanıcıların ilgili web sitesine çok yavaş bir şekilde erişmesine neden olur. Bunu işlek bir caddede hızla akan trafik gibi düşünebiliriz. Eğer, yolu tek şeride düşürürseniz, trafik oldukça yavaş akar.
Y-zCiOh9Dkeni6-syxq8rg.jpg

Bant daraltma bir web sitesine erişimin yavaşlatılmasıdır. Kullanıcılar aktif olarak siteye giriş yapabilir ancak bu oldukça zor ve yavaş bir şekilde olur. Bu yüzden, bazen internet hızında bir sorun olmamasına karşın, bazı web sitelerine giriş yapmak zorlaşır. Türkiye'de bu uygulamayı yürürlüğe koymak Bilişim Teknolojileri Kurumu'nun (BTK) yetki alanındadır.
 
Üst