YKS sınavı ve başvuruları ne zaman, ertelenecek mi? Bakan Özer'den 2023 YKS açıklaması

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Guest
YKS sınavı ve başvuruları ne zaman, ertelenecek mi? Bakan Özer'den 2023 YKS açıklaması

YKS sınav tarihine ilişkin araştırmalar sürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl şubat ayında başlayan YKS başvurularının bu yıl ne zaman başlayacağı, üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler tarafından merak ediliyor. YKS sınav tarihiyle ilgili Milli Eğitim Bakanı Özer geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulundu. Peki, YKS sınavı ve başvuruları ne zaman, ertelenecek mi?

Yy3eWZws-ECofQeotICuog.jpg

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl gerçekleştirilen YKS sınavı için başvuru tarihleri merak ediliyor. Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerin ardından, YKS başvurularının ertelenmesi de gündemdeydi. Peki, YKS sınavı ve başvuruları ne zaman, ertelenecek mi?
jGue-9Yb4UuqXu7jIs6XOA.jpg

Milli Eğitim Bakanı Özer son açıklamasında YKS ile ilgili şunları söyledi;"Dikkat edersiniz sınav tarihini açıklamadık. Sınavların tarihi koşullara göre şekillenecek. Sadece LGS ve YKS sınavlarında ikinci dönemi kapsam dışına aldık. LGS sınavının tarihini inşallah ileri tarihte açıklayacağız.Mümkün olduğu kadar çocuklarımızın bu travmayı atlatabilmeleri için koşullar oluşturuyoruz"
-nh_2Yaxsk22Zr83kIDwgg.jpg

Üniversite sınavına hazırlanan binlerce öğrenci, 2023 YKS başvuruları için tarihleri araştırıyor. Geçtiğimiz yıl şubat ayında başlayan YKS başvuruları için tarihler merak ediliyor.YKS başvuru tarihleriyle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı fakat Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından YKS başvurularının mart ayının sonu itibariyle başlaması bekleniyor.
VPprTmUyNkKIgz6vdN13mQ.jpg

ÖSYM tarafından açıklanan takvimde; YKS kapsamında Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT) 17 Haziran, Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile Yabancı Dil Testi’nin (YDT) 18 Haziran’da uygulanacağı açıklanmıştı.ÖSYM, sınav ve 2023 seçim tarihinin denk gelmemesi için harekete geçti. Yayımlanan 2023 sınav takvimi, bu nedenle geri çekildi. Seçim tarihinin 14 Mayıs 2023 olarak açıklanmasıyla birlikte YKS'nin tarihi de belli olmuş oldu.Buna göre; 2023 YKS sınavı yayımlanan ilk sınav takvimine göre uygulanacak ve 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde yapılacak.
 
Üst