Yunanistan'daki tren kazasında ölü sayısı 57'ye yükseldi

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Guest
Yunanistan'daki tren kazasında ölü sayısı 57'ye yükseldi

Yunanistan'da meydana gelen tren kazasında ölenlerin sayısının 57'ye yükselirken, yanan cesetlerin sayısının artabileceğinden endişe ediliyor. Öfkeli halk, ülke genelinde potestolara devam ederken, bir hükümet yetkilisi Yunanistan'ın 2000'li yıllarda yaşadığı ekonomik kriz sırasında uygulanan kemer sıkma politikalarının demiryollarına yatırım yapılmamasına yol açtığını söyledi.

LoeVr_2ml0mZau-8Uh2aWQ.jpg

Yunanistan'ın kuzeyinde önceki gün meydana meydana gelen tren kazasında ölü sayısının 57'ye yükseldiği ve en az 10 kişinin hala kayıp olduğu açıklandı.
fX7o30O2bEK6_vknolOzfw.jpg

İtfaiyeciler de dahil olmak üzere kurtarma görevlileri, 350'den fazla kişiyi taşıyan yolcu treninin Larissa kenti yakınlarındaki Tempi kasabasında bir yük treniyle çarpışarak ön vagonların raydan çıkmasına ve alevler içinde kalmasına neden olmasının ardından hayatta kalanları arıyor.
59uxIFA230q0aMS-jN6qVA.jpg

Larissa kenti adli tıp kurumu başkanı Rubini Leontari yerel yayın kuruluşu Real FM'e yaptığı açıklamada en az 14 yanmış cesedin daha bulunduğunu söyledi.
SCUxkc4x30uouS29WbYf7w.jpg

Bazı vagonlar tamamen alevler içinde kalırken, kurtarma ekipleri kayıp cesetlerin çoğunun burada sıkışmış olmasından endişe ediyor.
JP9_SYhm8ESRgFfH0t227Q.jpg

Yaralanan en az 72 yolcunun hastaneye kaldırıldığı ve bunlardan 15'inin taburcu edildiği belirtildi. Son bilgilere göre, entübe edilen altı hastanın durumu ciddiyetini koruyor.
rOFRD6vsT0ulWkl7yHt9cw.jpg

Yaralılar arasında 9 demiryolu çalışanı ile Larissa ve Atina'dan kuzeydeki liman kenti Selanik'teki okullarına dönen üniversite öğrencileri de bulunuyor.
uK32XK89W0i2P9qhDMct8g.jpg

Kayıp yakınlarının toplandığı bir hastaneyi ziyaret eden Yunanistan Sağlık Bakan Yardımcısı Zoe Rapti ise AB ve Uluslararası Para Fonu tarafından mali kurtarma karşılığında sert kemer sıkma önlemlerine yol açan 2010 yılındaki Yunan borç krizi nedeniyle demiryolu ağına yatırım yapmanın daha da zorlaştığını söyledi.
L5do0F6ZuUmc-Ct4BFjN1w.jpg

Rapti, "Elbette bu yıllarda bir şeyler yapılmalıydı ama hatırlayacağınız üzere Yunanistan 10 yıldan fazla bir süre büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya kaldı, bu da birçok şeyin geriye gittiği anlamına geliyor." dedi.Hükümet sözcüsü Giannis Oikonomous da demiryolu projelerinin uygulanmasındaki "kronik gecikmelerin" ülkenin kamu sektöründe onlarca yıl öncesine dayanan "çarpıklıklardan" kaynaklandığını söyledi.
PVy4em-N8k6lqpxXp_fTjA.jpg

Diğer taraftan, kazadan sonra tutuklanan 59 yaşındaki Yunan tren istasyonu şefi Perşembe günü sorgu hakiminin karşısına çıktı. İfadesini hazırlaması için kendisine Cumartesi gününe kadar süre verildi.
-PmfrVD8DkaE1MfTMLwY7g.jpg

İstasyon şefinin, zıt yönlerde hareket eden iki trenin aynı ray üzerinde kafa kafaya çarpıştığı kazadan sorumlu tutulduğu ve ihmal sonucu adam öldürme, ihmal sonucu bedensel zarar verme ve ulaşım araçlarına tehlikeli müdahalede bulunmakla suçlanacağı belirtildi.
wQNoLmEZr0SsMtMsIIiGyA.jpg

Hükümet sözcüsü Giannis Oikonomou ise trendeki yolcu sayısının kesin olarak bilinmediğini aktardı.
JzRUAkiI2kOmX31f_JQnYQ.jpg

Yunanistan'da demiryolu çalışanları, en az 57 kişinin hayatını kaybettiği ölümcül kazaya karşı artan öfke nedeniyle greve gitti.
l0MAuAyrvEir-AmLCbG6Mw.jpg

Grev çağrısını yapan Panhelenik Demiryolu Çalışanları Federasyonu (POS), feci kazadan hükümetin eski demiryolu ağını yenilememesini sorumlu tuttu.
m-3y_u4oPkeL_ek_tDs-Yw.jpg

Devlet tarafından işletilen AMNA haber ajansının bildirdiğine göre, grevden bugün tüm ulusal ve banliyö demiryolu güzergahları etkilenecek.
PhWIDG32fUy2N05QGWAYnQ.jpg

Ayrıca, sendikanın "Yunan ulusal demiryolu sisteminin çözüm bekleyen tüm sorunları" hakkında bir rapor hazırlayacağı ve en geç önümüzdeki hafta Ulaştırma Bakanlığı ve siyasi liderlerle bir araya gelmeyi planladığı belirtildi.
kyRYNYIeCEulNyGCPBFNPA.jpg

y6Yfx-ZlT0q8eToVTFsAhQ.jpg

iTjvvYDGAEev0iPisX8uNQ.jpg

9Oxe2S3AKkiVZhMBWtVQfA.jpg

ZdNp2ZhewkiQFuXmo351yw.jpg
 
Üst